8 – SSL Sertifikası Temin Etme – Django Uygulamasını Yayına Alma

Video is ready, Click Here to View ×


Bu videoda Nginx Sunucumuza SSL sertifikası temin ederek, web sitemizi daha güvenli olan HTTPs protokolü üzerinden servis edeceğiz. SSL sertifikasını Let’s Encrypt projesi sayesinde ücretsiz ve kolay bir şekilde temin edeceğiz.

——————————————————————————————————————————————–

Bu video serisinde kullanılan komutların bulunduğu dökümanın sayfası :…

4 Comments

  1. anlatımınız yine çok iyiydi teşekkürler.

    ancak geliştirme ortamında çalışıp, yayın ortamında çalışmayan bir kodum var ajax 500 hatası gönderiyor. sunucudaki log dosyalarını nasıl okuyabilirim. bir de collectstatic ve migration komutları git'de kod değişikliği olarak algılanıyor ve yayın ortamında güncellemek istediğimde git, static veya migration dosyalarının çakıştığını söylüyor.

  2. Barış Bey, ilk fırsatta tüm videoları izledim. Elinize sağlık, yine müthiş akıcı bir seri olmuş, çok teşekkürler.

    Ben sunucu hizmetini digitalocean'dan almadım. Türk firması natrodan benzer fiyatla Droplet ile aynı mantık olduğunu düşündüğüm Xcloud server aldım. Sunucuya 16.04 ubuntu kurulu geldi. Üstüne Nginx, Gunicorn, Postgresql, Postfix kurulumlarını ve konfigrasyonlarını kendim yaptım. Fakat sizin ilk ya da ikinci video da kolayca yaptığınız sunucuya domaini ns'leri www'yu bağlama işlemini yapamadım. Natro'nun sunucu panelinde böyle bir şey yok. Onlardan destek istediğimde ise biz bunu yapamayız, serverda kurulumları hep siz yaptınız bizim ayarları anlamamız uzun iş, sizin sunucuda kendiniz DNS server kurmanız lazım diye geri döndüler. Sonra da ben Bind9 kurdum, konfigrasyonbları yine Digitalocean dökümanlarından ilerleyerek yaptım fakat olmadı. Web siteme ip ile internetten erişebiliyorum. Fakat alan adım ile erişemiyorum. Çünkü ns'lerim sizdeki gibi ns1.natro.com değil ns1.alanadım.com, bu nsleri bind üzerinde tanımladım ve dökümanlara göre düzenledim değişen bir şey olmadı.

    Kusura bakmayın uzun bir yorum oldu, yaklaşık 1 haftadır, sürekli bu konu ile uğraşıyorum. Natro, linux panel kurmamı önerdi, oradan domain işlemlerini mail ve web servislerini daha kolay yapabilirmişim vs. Fakat internetten okuduklarıma göre paneller performansta düşüşe sebep oluyormuş ve paneller kendi uygulamaları ile geliyor, ben zaten mail, web servicelerimi hali hazırda kurdum, tekrar bu konu ile sadece domaini sunucuya tanımlayamadığım için uğraşmak mantıksız geldi. Açıkçası Natro'dan bu konuda daha iyi destek beklerken yüz üstü kaldım, sizin tavsiyeniz nedir, yanlış yönlendirmemi var, ya da komple Natro'yu boşverip bu hizmeti DO'dan mı almalıyım? Cevabınız için şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*